Nie jest za późno na zasianie ogórków gruntowych na jesień – jak to zrobić?

Ogórki gruntowe to smakowite warzywo, które kojarzy się przede wszystkim z sezonem letnim. Jednak dzięki doświadczeniu wielu ogrodników i miłośników działkowania wiadomo, że można cieszyć się ich obecnością aż do pierwszych przymrozków. Właśnie po to służy zasiew ogórków na jesienne plony. Najbardziej odpowiednia pora to koniec czerwca i początek lipca. Jeśli jednak ktoś nie zdążył w tym okresie, nie ma powodu do zmartwień. Na styku lipca i sierpnia jest jeszcze czas na posadzenie w glebie ogórków z rozsady.

Przystępując do jesiennego hodowania ogórków trzeba pamiętać, że końcówka lipca to moment, kiedy jest już za późno na bezpośrednie wysiewanie ogórków do gruntu. Szczególnie dotyczy to osób mieszkających w chłodniejszych regionach kraju. Inna sytuacja ma miejsce podczas sadzenia ogórków z rozsady. Rozsada to młode rośliny wyhodowane z nasion w szklarniach, pod folią lub po prostu w miejscu optymalnie ciepłym i słonecznym. Można ja przygotować samodzielnie albo nabyć gotową. Na wiosnę rozsadę wielu gatunków warzyw można łatwo znaleźć na targowiskach, bazarach czy w sklepach z artykułami ogrodniczymi. W lecie, poza szczytowym sezonem, dostępność rozsady jest mniejsza, ale wciąż można ją kupić w sklepach ogrodniczych, które oferują również sprzedaż online. Dotyczy to także sadzonek ogórka gruntowego.

Ważnym elementem jesiennego hodowania ogórków jest wybór odmiany przeznaczonej do uprawy właśnie w tym okresie. Dotyczy to zarówno zasiewu jak i nasadzeń. Istotne jest to m.in. dlatego, że późne kwitnienie roślin może utrudniać ich zapylenie przez pszczoły, z tego powodu warto wybierać odmiany samopylne. Godnymi rekomendacji są odmiany takie jak Phoenix oraz Izyd. Wybierając rozsadę, należy pilnować, aby nie była ona zbyt rozbudowana (zbyt duża). Idealne sadzonki to takie, które posiadają trzy liście właściwe.

Decyzja o jesiennym hodowaniu ogórków musi uwzględniać fakt, że plony w tym czasie nie będą tak obfite jak latem. Niższe zbiory to zjawisko naturalne. Późne ogórki są także bardziej podatne na różnego rodzaju choroby, w tym zwłaszcza na ich głównego szkodnika – mączniaka rzekomego. Trzeba również zwracać uwagę na przędziorki. Dobrym pomysłem jest stosowanie nawozów organicznych, szczególnie w drugiej połowie sierpnia. Specjaliści polecają nawozy organiczne zawierające kompleksy bakteryjne poprawiające kondycję zdrowotną krzewów, a także preparaty doglebowe zawierające grzyby mikoryzowe.