Poznaj 5 powodów, dla których warto pozwolić dzieciom oglądać bajki

Bajki często są tematem sporów wśród rodziców. Czy dziecko powinno je oglądać? Wszystko zależy od jakości i treści poszczególnych tytułów, a także czasu spędzonego przed ekranem. Oglądanie bajek z pewnością niesie ze sobą liczne korzyści, ale jak zawsze – powinien być zachowany umiar.

Jakie bajki warto oglądać?

Współczesne bajki dla dzieci potrafią być bardzo specyficzne. Duża ich część stworzona została z myślą o starszym odbiorcy, nawet jeśli oznaczona jest jako produkcja dla dzieci. Warto obejrzeć kilka odcinków i starannie się im przyjrzeć. Bajki powinny być przyjazne, wesołe i przedstawiać młodemu widzowi odpowiednie wartości.

Ciekawe informacje i podróż po świecie

Dobre bajki pobudzają ciekawość dziecka i zachęcają młodego widza do poznawania świata. Bohaterowie animacji w interesujący sposób opowiadają o różnych regionach, zwyczajach, zwierzętach, a także o kosmosie i nauce. Wszystko to sprawia, że dziecko pragnie odkrywać świat i rządzące nim zasady. Taka podróż silnie stymuluje rozwój i zachęca do nauki.

Nauka w formie zabawy

Wartościowe bajki pomagają najmłodszym widzom w nauce podstawowych rzeczy. Rozpoczynając od rozpoznawania kolorów, przechodząc przez liczenie, aż po znaki drogowe, zjawiska atmosferyczne. Opowiadają przy tym o codziennym życiu ludzi i zwierząt, a także tłumacza funkcjonowania świata w sposób zrozumiały dla młodego odbiorcy.

Poznawanie zasad savoir vivre i pozytywnych zachowań

Dobrą bajkę można również rozpoznać na podstawie przedstawianych wartości. Bohaterowie powinni być otwarci na sugestie innych postaci, a ewentualne konflikty rozwiązywać w sposób przyjazny, życzliwy i asertywny. Istotną częścią właściwego zachowania są zasady savoir vivre traktujące o używaniu słów takich jak: dziękuję, przepraszam czy proszę. Animowani bohaterowie skutecznie uczą zasad kultury i uprzejmości!

Myślenie przyczynowo-skutkowe

Tego elementu również nie powinno zabraknąć. To właśnie myślenie przyczynowo-skutkowe traktuje o tym, że kłamstwo zawsze wyjdzie na jaw. Znacznie lepiej jest stawić czoła problemom niż próbować zamieść je pod dywan i udawać, że nie istnieją. W bajkach często pojawiają się również cenne informacje o trudnych emocjach oraz sposobach radzenia sobie z nimi.

Odrobina rozrywki i spokoju

Ostatni punkt listy dotyczy głównie rodzica. Kiedy dziecko ogląda bajki i czerpie z nich wiedzę o świecie, poznaje ciekawostki i doskonale się bawi, rodzice mogą w tym czasie mieć chwilę dla siebie. Każdy wie, jak ważne potrafi być te kilkanaście minut wytchnienia.