Usunięcie znanego edytora tekstu Wordpad z najnowszych wersji Windows – decyzja Microsoftu

Zaliczany do najpopularniejszych na świecie edytorów tekstu, Wordpad, będzie brakował w kolejnych aktualizacjach systemu Windows. Słynący z wieloletniej obecności wśród narzędzi komputerowych, Wordpad był cenioną alternatywą dla płatnego Worda od Microsoftu. Niemniej, koncern zdecydował się na wycofanie tego programu z nowych wersji swojego systemu operacyjnego.

Według informacji przekazanych przez serwis Neowin, już niedługo nie będziemy mogli korzystać z Wordpada. Decyzja o usunięciu tego edytora tekstu padła ze strony Microsoftu, który nie zaoferuje możliwości samodzielnej instalacji tej aplikacji po jej usunięciu z systemu.

Pomimo braku oficjalnej informacji na temat powodów tej decyzji, Microsoft prawdopodobnie zakłada, że większość użytkowników korzysta z pakietu Office lub posiada abonament Office365. W takim przypadku dodatkowy, darmowy edytor tekstu nie jest im potrzebny.

Jeszcze zastanawiasz się co używać w miejsce Wordpada? Jeśli nie korzystasz z płatnych edytorów tekstu oferowanych przez Microsoft, możesz skorzystać z darmowych pakietów biurowych takich jak Open Office czy Libra Office. Alternatywą mogą być również edytory online, oferowane na przykład przez Google.

Początki Wordpada sięgają czasów premiery Windows 95. Aplikacja ta przetrwała wszystkie dotychczasowe zmiany i wersje systemu operacyjnego, będąc doskonałą alternatywą dla płatnego Worda. Owszem, oferował mniej funkcji, ale bez problemu można było w nim pisać teksty czy edytować pliki tekstowe.