X walczy na drodze sądowej z aktywistami, którzy według niego "niszczą serwis". Kontrowersje wokół raportu o antysemityzmie

Platforma społecznościowa X, wcześniej znana jako Twitter, zdecydowała się na konfrontację z aktywistami z Media Matters for America na drodze sądowej. Powodem jest raport wydany przez organizację, który ujawniał wyświetlanie reklam wśród wpisów o charakterze antysemickim na platformie X. Raport ten doprowadził do wycofania się wielu firm z portalu społecznościowego.

Jak dowiadujemy się od BBC, we wtorkowym pozwie X oskarża Media Matters for America o manipulację danymi, które miały na celu „zniszczenie” serwisu. Po publikacji raportu przez organizację, wiele znaczących koncernów jak Apple, Disney i IBM zdecydowało się zawiesić umieszczanie swoich reklam na platformie X.

Media Matters ogłosiła w ubiegłym tygodniu, iż reklamy wielkich graczy – takich jak Apple czy Oracle – występują na platformie X w kontekście treści antysemickich i neonazistowskich. To obejmowało cytaty Adolfa Hitlera oraz negowanie Holocaustu. Organizacja informowała również o identyfikacji reklam Amazon i NBCUniversal obok hasztagów nacjonalistycznych i rasistowskich. IBM postanowiło zawiesić milionową kampanię reklamową na portalu X po odkryciu, że ich reklamy, a także innych firm, rozlokowane były obok wpisów gloryfikujących Hitlera.

Pozew wydaje się być odpowiedzią na kontrowersje wokół komentarzy samego Muska, jak zauważyło BBC. Musk, będący miliarderem, niedawno poparł wpis jednego z użytkowników, który twierdził, że Żydzi promują „nienawiść przeciwko białym” i odpowiadają za napływ „hord mniejszości zalewających kraj”. W odpowiedzi na ten wpis Musk napisał: „Powiedziałeś faktyczną prawdę”. Następnie dodał, że nie wszystkie społeczności żydowskie promują „rasizm przeciwko białym i Azjatom”, ale robią to organizacje takie jak Liga Przeciwko Zniesławieniom (ADL) i inne grupy żydowskie.

Wypowiedzi te spotkały się z surową krytyką ze strony Białego Domu, który potępił „odrażającą promocję antysemityzmu i rasistowskiej nienawiści”. Biały Dom podkreślił, że nie do przyjęcia jest powtarzanie kłamstw, które stały za najkrwawszym atakiem antysemickim w historii USA – atakiem terrorystycznym na synagogę w Pittsburghu. Spiskowa teoria, że to żydowskie grupy odpowiadają za napływ innych mniejszości etnicznych, była kluczową tezą w manifeście terrorysty Roberta Bowersa, który w 2018 roku zabił 11 osób w synagodze w Pittsburghu. Według Białego Domu, słowa Muska są echem poglądów tego zamachowca.