psy-ciekawostki

10 najważniejszych faktów o psach

Chcesz dowiedzieć się czegoś o szczekających towarzyszach? Koniecznie sprawdź tych 10 najważniejszych faktów o psach.

  1. Psy mają węch nawet 100 000 razy lepszy niż ludzie

Psy mają naprawdę świetny węch. Naukowcy uważają, że jest od 10 000 do 100 000 razy lepszy niż u ludzi. Psi węch jest tak dobry, że policja ma w swoim zespole psy, które wywąchują tropy!

  1. Czekolada nie jest dobra dla psów

Nigdy nie należy karmić psa czekoladą, ponieważ może sprawić, że nasz zwierzak poczuje się bardzo źle. Czekolada jest dla psa bardzo toksyczna – zawiera substancję chemiczną o nazwie teobromina. Psy nie mogą przetwarzać substancji chemicznych tak szybko, jak ludzie, dlatego często cierpią na zaburzenia żołądka.

  1. Nosy psów są mokre, aby wchłaniać zapachowe chemikalia

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego nos psa jest mokry? A dlatego, że psy mają w nosie gruczoły śluzowe, wytwarzające śluz. To następnie pochłania substancje zapachowe i daje psom niesamowity węch.

  1. Chihuahua to najmniejsza rasa psów

Zgadza się, że chihuahua to najmniejsze psy na świecie. Psy tej rasy zwykle mają ok. 15-20 cm wysokości. Oznacza to, że nie są też bardzo ciężkie. Z reguły ważą 1-3 kg.

  1. Najwyższy i najcięższy pies na świecie

Dog niemiecki jest najwyższym psem na świecie. Może urosnąć do 86 cm wysokości. Z kolei najcięższym psem na świecie jest mastif angielski z wagą nawet do 110 kg.

  1. Istnieje około 200 różnych ras psów

Na świecie istnieje wiele ras psów, których w sumie jest około 200. Niektóre z bardziej popularnych to Golden Retriever, Owczarek Niemiecki, Buldog, Jamnik i Yorkshire Terrier.

  1. Psy są mądre

Psy są bardzo mądre. Tak sprytne, że są nawet pewne „zawody” dla psów. Psy na takich stanowiskach pomagają nam na wiele różnych sposobów. Na przykład:

Psy terapeutyczne – używane są w domach opieki, szpitalach, a nawet szkołach. Służą do towarzystwa. Ja wiadomo, głaskanie psa zawsze poprawia samopoczucie!

Psy policyjne – oczywiście wykorzystywane są w policji. Ich węch jest znacznie lepszy niż nasz, więc mogą wywąchiwać tropy przestępców albo narkotyki i ładunki wybuchowe.

Psy służbowe – pomagają ludziom w wielu różnych rzeczach. Jednymi z najbardziej znanych są psy przewodniki, które pomagają niewidomym, prowadząc ich tam, gdzie muszą się udać.

Są nawet takie psy, które potrafią wyczuć, kiedy ich właściciel musi usiąść z powodu omdlenia lub ataku.

  1. Psy bardzo szybko biegają

Psy biegają bardzo szybko. I to jest fakt. Jedną z najszybszych ras psów jest chart. Charty mogą osiągać prędkość do 70 km/h.

  1. Psy są zwierzętami domowymi od tysięcy lat

Naukowcy uważają, że psy trzymane są jako zwierzęta domowe od tysięcy lat. Uważają, że zostały udomowione około 20 000 – 40 000 lat temu!

  1. Naukowa nazwa psa to „canis lupus familiaris”.

Naukowa nazwa psa to „canis lupus familiaris”. Jednak naszym zdaniem, stary, dobry Burek, to znacznie lepsza opcja.