Analiza problemu krztuśca i znaczenia szczepień dla walki z chorobą, szczególnie wśród kobiet w ciąży

Krztusiec, nazywany również kokluszem, to bakteryjna infekcja, która atakuje głównie układ oddechowy człowieka, ale może wpływać na inne ciała narządy, gdy dołączają się powikłania. Jakie są typowe symptomy krztuśca? Jakie środki ochronne możemy podjąć, aby zapobiec tej niebezpiecznej chorobie? Czy szczepienie przeciwko kokluszowi podczas ciąży jest bezpieczne? Czy szczepionkę przeciwko krztuścowi trzeba podawać kilkukrotnie?

Zrozumienie krztuśca jako choroby
Krztusiec jest infekcją bakteryjną wywołaną przez Bordetella pertussis, rodzaj pałeczek tlenowcych. Bakterie te są w stanie produkować pewien rodzaj toksyny, który prowadzi do obumarcia komórek nabłonka dróg oddechowych. Efektem tego jest zakłócenie produkcji śluzu co prowadzi do nasilenia odruchu kaszlowego, wywołując typowe objawy tej choroby.

Jak dochodzi do zakażenia krztuścem? Infekcja przenosi się drogą kropelkową, na przykład poprzez wdychanie rozpylonej wydzieliny z dróg oddechowych osoby zainfekowanej. Ludzie są jedynym rezerwuarem dla pałeczki krztuśca, a źródłem zakażenia jest osoba chora, nawet jeśli była wcześniej zaszczepiona przeciwko tej chorobie.

W Polsce w 2017 r. stwierdzono 3 034 przypadków krztuśca, podczas gdy w 2018 i 2019 r. zgłoszono odpowiednio 1548 i 1626 przypadków tej choroby.