Bachata – zrozumieć taniec pełen emocji i pasji pochodzący z Dominikany

Bachata to taniec pełen namiętności, który ma swoje korzenie w cieplejszych rejonach Dominikany. Ten taniec emanuje silnymi emocjami, które umożliwiają tancerzom wyrazić swoje uczucia do partnera. Można by powiedzieć, że bachata jest niczym magnes dla miłośników gorących, latynoamerykańskich rytmów. Więc o co tak naprawdę chodzi w bachacie i dlaczego ten taniec zdobywa coraz większą popularność na całym świecie?

Znaczenie bachaty nie ogranicza się tylko do tańca – jest to także rodzaj muzyki. Bachatę stworzyli służący pracujący na wiejskich terenach Dominikany. Po długim dniu ciężkiej pracy, relaksowali się oni poprzez tworzenie muzyki na samodzielnie wykonanych instrumentach. Istnieją różne teorie dotyczące pochodzenia nazwy tego tańca – niektóre sugerują, że wywodzi się ona odhiszpańskiego słowa oznaczającego „śmieci”, podczas gdy inne interpretacje mówią, że bachata to po prostu „zabawa”.

Podstawowym motywem utworów bachaty są sprawy sercowe. Piosenki opowiadają o uczuciach, niespełnionej miłości czy zranionych sercach. Emitują nutę nostalgii i smutku. Z tego powodu, w swoim początkowym okresie, muzyka bachata była nazywana „muzyką gorzką”. Do grania utworów typu bachata najczęściej wykorzystuje się instrumenty takie jak gitara, bongo, perkusje, marimby, marakasy oraz klawesy.