Zrozumieć żylaki: Przyczyny, objawy i metody zapobiegania

Żylaki są powszechnym problemem zdrowotnym, który szczególnie dotyka kobiety. Choroba ta wynika z nieprawidłowej pracy zaworów żylnych, które mają za zadanie zapobieganie cofaniu się krwi w drodze do serca. Istnieje wiele czynników ryzyka związanych z tą dolegliwością, takich jak predyspozycje genetyczne, długotrwałe stanie, brak ruchu i nadwaga. Najczęstsze objawy to uczucie ciężkości, mrowienie i obrzęk nóg. Jednym ze skutecznych sposobów na zapobieganie rozwojowi żylaków jest regularne wykonywanie ćwiczeń.

Stopy i podudzia to miejsca, gdzie najczęściej pojawiają się żylaki – poszerzone i wydłużone żyły powierzchowne dolnych kończyn. Wykazują one charakterystyczny niebiesko-fioletowy kolor i są bardzo widoczne. W niektórych przypadkach można je nawet wyczuć pod palcami. Z reguły rozwijają się intensywnie po przekroczeniu 40. roku życia, a choroba ta jest znacznie bardziej powszechna u kobiet.

Niewydolność żylna prowadzi do poszerzenia żył, a następnie do zmian naczyniowych, w wyniku których ściany żył ulegają rozciągnięciu. Rozszerzone naczynie żylne, które pacjenci często określają jako żylak, jest wynikiem tego procesu. Choroba ta rozwija się zazwyczaj przez wiele lat. Na początku mogą pojawić się tzw. pajączki naczyniowe, czyli drobne, widoczne na skórze rozszerzenia naczyń krwionośnych. Pojawiają się one najczęściej na udach, w okolicach kostek i na podudziach. To jest z reguły pierwszy oznaka niewydolności żylnej. Z czasem mogą również wystąpić bolesne skurcze łydek, uczucie ciężkości nóg i mrowienie.

Wraz z postępem choroby objawy mogą się nasilać. Pacjenci często skarżą się na uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, mrowienie, ból wzdłuż przebiegu żył, lokalny obrzęk i nieznaczne powiększenie obwodu podudzia. Mogą też występować uczucie rozpierania i skurcze łydek (często nasilające się w nocy), zwiększone napięcie skóry, opuchlizna nóg (szczególnie wieczorem), a w zaawansowanych stadiach choroby – owrzodzenie podudzi.