Tabata – intensywny trening i jego rezultaty, potencjał odchudzania

Osoby, które nie boją się podejmować ciężkiego wysiłku fizycznego w imię osiągnięcia zamierzonych efektów, mogą znaleźć idealne rozwiązanie w ćwiczeniach tabata. Tego typu trening gwarantuje szybkie zauważalne rezultaty, poprawiając jednocześnie wydolność tlenową i wytrzymałość całego organizmu. Jest to intensywna forma ćwiczeń, która skutecznie redukuje tkankę tłuszczową, wpływając korzystnie na ogólną sylwetkę. Ale co dokładnie kryje się pod pojęciem „trening tabata”?

Pomysłodawcą treningu tabata jest japoński naukowiec, dr Izumi Tabata. To on przeprowadził sześciotygodniowe badania nad tym, jak różnego rodzaju treningi wpływają na wydolność organizmu. W ramach eksperymentu jedna grupa sportowców przez godzinę trenowała na ergometrze w umiarkowanym tempie, podczas gdy druga grupa zdecydowała się na bardziej intensywne ćwiczenia interwałowe. Te ostatnie polegały na 20-sekundowych etapach wysiłku przeplatanych 10-sekundowymi okresami odpoczynku. Cały cykl powtarzano od siedmiu do ośmiu razy. Wyniki badań pokazały, że intensywny trening interwałowy przyczynił się do zwiększenia wydolności tlenowej i beztlenowej o około 28% w porównaniu do grupy trenującej w umiarkowanym tempie.

Dr Izumi Tabata nawiązał współpracę ze sportowcami z japońskiej kadry olimpijskiej. W 1996 roku zaczęli oni stosować opracowaną przez niego metodę treningową, rozwijaną wspólnie z zespołem naukowców z Narodowego Instytutu Sportu i Zdrowia w Tokio. Schemat treningowy zyskał nazwę „protokół Tabaty” i został wykorzystany przez japońską drużynę narodową specjalizującą się w łyżwiarstwie szybkim.