Warszawska Praga Północ – poznaj 6 wyjątkowych ciekawostek o jednej z najstarszych dzielnic stolicy!

Warszawska Praga często źle się kojarzy. Głównie ze względu na panującą tam atmosferę, częste awantury, bijatyki, kradzieże, a nawet morderstwa. Jedna z dzielnic stolicy nie bez powodu cieszy się taką sławą. Ale wśród tych trudności i niebezpieczeństw można znaleźć również wiele interesujących i pięknych miejsc oraz liczne ciekawostki.

6 zaskakujących informacji o życiu i historii Pragi Północ. Co warto wiedzieć?

Praga Północ ma swój niepowtarzalny, ciężki klimat. Wiele osób czuje się tam jakby nieustannie były w niebezpieczeństwie. I chociaż nie wszystkim przypadnie do gustu, to z pewnością warta jest zwiedzenia. Czym się wyróżnia jedną ze sławniejszych dzielnic Warszawy?

Centrum kultury alternatywnej – 11 Listopada 22[/h3]

To właśnie przy ul. 11 Listopada pod numer 22 mieściły się niepozorne kamienice, a w nich dwa najsławniejsze kluby: Saturator i Hydrozagadka. To własnie tutaj ściągała zbuntowana młodzież i ludzie pragnący wyrwać się ze schematów. Artystów dodatkowo kusiły niezwykle niskie czynsze i opłaty.
To własnie tutaj swoją karierę rozpoczynali Warszawiacy tacy jak Paweł Althamer, Katarzyna Kozyra, Katarzyna Górna czy Roman Woźniak, a na koncertowych scenach można było zobaczyć zespoły dalece odbiegające od mainstreamu.

Trójkąt Bermudzki na Pradze Północ

Przesiedlenie biednych ludzi oraz kryminalistów z reprezentacyjnych dzielnic Warszawy na ubogą Pragę rozpoczęło stopniową degradację dzielnicy. Praga Północ zaczęła cieszyć się złą sławą i to nie bez powodu.
Fragment dzielnicy znajdujący się w rejonie ul. Brzeskiej, Ząbkowskiej i Targowej w pobliżu Bazaru Różyckiego zyskał miano Trójkąta Bermudzkiego. To własnie tam bez śladu znikali ludzie oraz ich dobytek. Chociaż czasy się zmieniają i warszawska dzielnica próbuje zmienić swój wizerunek, to wciąż lepiej nie zapuszczać się tam po zmroku.

Kamienica Róży Kwiatkowskiej

Będąc za dnia w okolicy Trójkąta Bermudzkiego, dokładniej na skrzyżowaniu ulicy Brzeskiej z Ząbkowską, warto zwrócić uwagę na niewielką galeryjkę. Posiada ona rzadko spotykane rozwiązanie architektoniczne, które stosowane było na Starym Mieście w stolicy na przełomie XVII i XVIII wieku. Mowa tu o galeryjce z balustradą znajdującą się od strony podwórka. Została ona wpisana na listę zabytków w 2010 roku.

Tęczowy budynek Urzędu Skarbowego

Idąc szarą Pragą można się mocno zdziwić, kiedy zza rogu wyłoni się siedmiopiętrowy budynek, którego każde piętro pomalowane jest innym kolorem. Dodatkowego szoku przyprawić może wiadomość, że jest to siedziba Urzędu Skarbowego.
Budynek został zbudowany w latach 1950 – 1952 i był Powszechnym Domem Towarowym. Następnie przebudowano go na biurowiec Rainbow Centrum. W 2005 roku powstała tu siedziba Urzędu Skarbowego Pragi, który postanowił zachować oryginalne barwy budynku.

Bar Rusałka

Funkcjonujący do dziś Bar Rusałka cieszy się pozytywnymi opiniami klientów – od dziesiątek lat. Od samych jego początków nie zmienił się jego klimat ani wystrój, a nawet część pierwotnej obsługi. Nazwa baru została zainspirowana sąsiedztwem Wisły, którą według dawnych wierzeń zamieszkiwały rusałki i nimfy wodne.
W menu znajdują się między innymi leniwe pierogi, tradycyjne naleśniki i szpinak na słodko.

Najdłuższy budynek na Pradze Północ

Blok znajdujący się przy ul. Kijowskiej 11 ma ponad pół kilometra długości, dzięki czemu zawdzięcza swoje liczne nazwy: Jamnik, Deska, Tasiemiec oraz Mrówkowiec.
Został oddany do użytku w 1972 roku i był wtedy prawdziwą definicją nowoczesności. Dwustronne mieszkania, pralnie, suszarnie i wentylatory w garażach, które włączały się automatycznie przy nadmiarze spalin. To wszystko sprawiało, że każdy chciał tam zamieszkać. Teraz jest to budynek w znacznej części zamieszkiwany przez cudzoziemców, których skusiły niskie ceny najmu.

Ciekawostki o Korei Południowej

Piękna Praga Północ

Praga Północ jest jedną z najstarszych dzielnic Warszawy. W 1648 nadano jej prawa miejskie, a dopiero w roku 1791 przestała funkcjonować jako osobne miasto i została włączona do stolicy. Mimo swojej trudnej historii, złej sławy i licznym wydarzeniom, które odbiły się na jej odbiorze, Praga Północ nadal potrafi zachwycić. Jest to warta poznania dzielnica z bogatą tradycją i niepowtarzalnym klimatem.