Wpływ antyoksydantów na zdrowie osób prowadzących aktywny tryb życia – istotne informacje do zapamiętania

Dodanie antyoksydantów do diety stało się gorącym tematem, zwłaszcza wśród osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Dotyczy to nie tylko zawodowych sportowców, ale także wszystkich, którzy z pasją oddają się różnym formom aktywności fizycznej. Pomimo że korzyści płynące z regularnego uprawiania sportu zdecydowanie przeważają nad ryzykiem związanym z obecnością wolnych rodników, warto wspomóc nasz organizm w walce ze szkodliwymi substancjami, włączając do codziennego menu suplementy bogate w antyoksydanty.

Suplementacja czy zmiana diety – co jest lepszym źródłem antyoksydantów? Sport jest dla nas źródłem zdrowia, jednak badania naukowe wykazują, że intensywna aktywność fizyczna prowadzi do wzrostu ilości wolnych rodników w naszym organizmie. Wolne rodniki mogą być niebezpieczne nie tylko dla osób pragnących zachować młody wygląd skóry. Zbyt duża ich ilość może prowadzić do rozwoju miażdżycy i problemów z układem krążenia, a także do wystąpienia takich chorób jak łuszczyca, egzema, nowotwory skóry, choroba Alzheimera czy Parkinsona. Co więcej, intensywny wysiłek fizyczny bywa też przyczyną stanów zapalnych w organizmie. Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej i prowadzić siedzący tryb życia? Absolutnie nie!

Skutecznym sposobem na neutralizowanie wolnych rodników są naturalne antyoksydanty takie jak witaminy C i E oraz flawonoidy, które występują w naszym codziennym pożywieniu. Osoby pragnące dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnej dawki antyoksydantów powinny sięgać po kasze, orzechy, nasiona i pestki, ryby morskie oraz mleko. Nie bez znaczenia jest również różnorodność kolorów w diecie – żółte, czerwone i pomarańczowe owoce i warzywa mają potężną moc antyoksydacyjną!