Zastosowanie zastrzyków etanolowych w leczeniu guzków tarczycy: bezpieczeństwo i możliwości tej metody

Podanie zastrzyków z 70-procentowym roztworem etanolu może wywołać pewne kontrowersje i kojarzyć się z metodami medycyny alternatywnej. Jednakże, warto podkreślić, że jest to technika uznawana przez świat medycyny, stosowana głównie w endokrynologii do leczenia określonych typów guzków tarczycy. Czym charakteryzuje się ta procedura? Jakie guzki tarczycy są kwalifikowane do leczenia tą metodą?

Rozumienie definicji guzka tarczycy

Mianem guzka tarczycy określamy każdą zmianę, którą można wyczuć w tarczycy podczas badania palpacyjnego przeprowadzanego przez lekarza. W raportach ultrasonograficznych (USG) tej gruczołu używa się natomiast terminów „ognisko” lub „zmiana ogniskowa” – niekoniecznie musi być ona wyczuwalna podczas badania fizykalnego.

Guzki tarczycy mogą pojawić się pojedynczo lub w wielu miejscach jednocześnie. Mogą mieć postać struktur litych, składających się z komórek, bądź płynowych, zwanych też torbielami tarczycy. Istnieją również guzki o budowie mieszanej, czyli „torbielowato-litych”, zawierających zarówno elementy komórkowe, jak i płynne. Guzki tarczycy są zjawiskiem częściej występującym u kobiet i osób w podeszłym wieku.

Objawy kliniczne guzków tarczycy

Guzki tarczycy często nie dają żadnych objawów. Niemniej jednak, w określonych przypadkach mogą powodować pewne symptomy. Niektóre guzki tarczycy wykazują aktywność hormonalną, co skutkuje podwyższonym poziomem hormonów tarczycy (tyroksyna – T4 i trójjodotyronina – T3) we krwi. Może to prowadzić do nadczynności tarczycy, objawiającej się utratą masy ciała, nerwowością, rozdrażnieniem, biegunkami, przyspieszoną akcją serca (tachykardią), spadkiem poziomu cholesterolu we krwi, bezsennością oraz problemami z koncentracją.

Jednakże, jeżeli guzek tarczycy osiągnie znaczne rozmiary, może wywołać znany jako „efekt masy”. Do typowych objawów należą wtedy chrypka (spowodowana uciskiem na nerwy krtaniowe), trudności w połykaniu (wynikłe z ucisku na przełyk) oraz problemy z oddychaniem, kaszel, a nawet duszność (w skrajnych przypadkach, spowodowane uciskiem guza na tchawicę).