pirania

5 najdziwniejszych zwierząt w Amazonii

Lasy deszczowe to trudne miejsce do życia dla wielu zwierząt. Jakby nie było, lasy te są domem licznych drapieżników, jadowitych owadów i żab, a także niebezpiecznych wód i trujących roślin. Dlatego, żeby żyć w takim miejscu, zwierzęta ewoluowały na różne dziwne sposoby. Oto pięć najdziwniejszych zwierząt zamieszkujących lasy deszczowe.

Ryba Candiru

Przerażająca legenda o rybie Candiru jest znana na całym świecie. Od lat krążyły pogłoski o małej amazońskiej rybce, która atakuje genitalia miejscowej ludności, wabiona zapachem moczu. Później naukowcy w dużej mierze obalili te twierdzenia, twierdząc, że Candirus nie jest w stanie wpłynąć do tak małego otworu.

Ptak Potoo

W księżycowe noce można usłyszeć dziwne odgłosy dochodzące z głębi dżungli. Te nawiedzone dźwięki pochodzą od ptaka Potoo. W lasach deszczowych występuje kilka gatunków ptaków Potoo.

Ptaki te prowadzą nocny tryb życia. Budzą się o zmierzchu, by polować na ćmy i inne owady. Mają ogromne oczy — idealne do wypatrywania latających robali — i gigantyczny, rozwarty dziób. A do tego nie można go odróżnić od kory drzew. Wszystko to sprawia, że ​​ptak Potoo jest niezwykle unikalnym ptakiem.

Tarantula

Ze względu na ogromne rozmiary i futrzane nogi Tarantule wyglądają niewątpliwie przerażająco. Jednak to nie ich wygląd jest tutaj najdziwniejszy, tylko ich zachowanie. Tarantule mają zdecydowanie ciekawe zwyczaje, zwłaszcza jeśli chodzi o gody.

Samce tkają płaską, jedwabną sieć na ziemi, a następnie ocierają się o nią, aby uwolnić nasienie. Następnie wchłaniają płyn do swoich krótkich, przypominających nogi kończyn, aby go tam przechowywać. A potem znajdują podatną samicę i wkładając je do otworu w jej odwłoku. Gdy tylko samiec zakończy cały proces, ucieka od agresywnej samicy, aby go nie zaatakowała ani nie próbowała pożreć.

Hoacyn

Hoacyn jest bez wątpienia jednym z najciekawszych stworzeń w lesie deszczowym. Ten kolorowy ptak zjada liście, które sprawiają, że odznacza się bardzo charakterystycznym, nieco cuchnącym zapachem.

Hoacyn to ptak niezgrabny, który uwielbia leniwe uczty w koronach drzew nad jeziorem. Ponadto, nie ma zbyt wiele wspólnego z pozostałymi gatunkami ptaków. W rzeczywistości wygląda trochę jak praptak. Dlatego wielu naukowców postrzega go jako wyraźny dowód ewolucyjnego związku między gadami a ptakami.

Pirania

Ludzie postrzegają piranie jako największych złoczyńców z lasu deszczowego. I poniekąd mają rację. Piranie są dość małe, ale ich niesławne zęby naprawdę robią wrażenie. W rzeczywistości ich uzębienie przypomina szkliwo zębów rekina.

Jeśli chodzi o pokarm, piranie żywią się głównie innymi rybami, robakami i nasionami, a nawet innymi piraniami. Czasami mogą też oskubać jakiegoś ssaka. Jednak taka sytuacja ma głównie miejsce, gdy to większe stworzenie jest już martwe lub umierające.

A jeżeli chcesz więcej ciekawostek ze świata zwierząt, zapoznaj się z najważniejszymi faktami o psach.