Ćwiczenia i diety na rzecz wymarzonego płaskiego brzucha

Mnóstwo kobiet marzy o płaskim brzuchu, a ten cel jest w zasięgu ręki dzięki odpowiedniej diecie i starannie dobranej serii ćwiczeń. Przy właściwie zaplanowanym treningu można nie tylko pozbyć się nagromadzonego na brzuchu tłuszczu, ale również umożliwić formowanie mięśni pośladków i wysmuklenie talii.

Zdawałoby się, że budowa brzucha jest prosta. W rzeczywistości jednak jest skomplikowana, składając się z trzech różnorodnych warstw mięśni. Każda grupa mięśni rozpoczyna i kończy się w innym miejscu, z włóknami mięśniowymi rozchodzącymi się we wszystkich kierunkach, co sprawia, że poszczególne grupy mięśni odpowiadają za różne rodzaje ruchów.

Najbardziej zewnętrznym mięśniem brzucha jest mięsień prosty brzucha. Rozciąga się od mostka do kości łonowej, a jego włókna mają przebieg pionowy. Charakterystyczną cechą mięśnia są poprzeczne linie ścięgniste i jedna linia pionowa, dzieląca mięsień na dwie części. Na dobrze wytrenowanym brzuchu te linie tworzą wyraźne kształty mięśni, dające efekt tzw. „kaloryfera”. Mięsień prosty brzucha odpowiada za ruch zginania tułowia do przodu.

Potocznie znane jako boczne mięśnie brzucha, mięśnie skośne rozmieszczone są skośnie, łącząc żebra z miednicą. Możemy je podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne mięśnie skośne. Odpowiadają one za ruchy skrętu tułowia na zewnątrz i do środka ciała.

Na najgłębszym poziomie znajduje się mięsień poprzeczny brzucha. Jego płaska powierzchnia rozciąga się od kręgosłupa do linii łączącej dwie części mięśnia prostego brzucha. Można go porównać do gorsetu sznurowanego na przedzie brzucha. Jest to jeden z pierwszych mięśni, które są aktywowane podczas jakiegokolwiek ruchu. Jednak ze względu na fakt, że jego działanie jest niewidoczne i niewyczuwalne, jest jednym z najbardziej niedocenianych mięśni przez nas. Jego głębokie umiejscowienie sprawia, że często jest pomijany podczas treningów.