Czym jest relacja friends with benefits?

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z określeniem "friends with benefits" jako oznaczenie specyficznego typu niezobowiązującej relacji, będącej alternatywą dla poważnego związku, a jednocześnie zapewniającej potrzebę bliskości. O co dokładnie w tym wszystkim wchodzi? Dla kogo taka relacja jest stworzona, a komu należy zdecydowanie ją odradzić?

Friends with benefits – co to jest?

Cała relacja opiera się na niezobowiązujących, sympatycznych spotkaniach koleżeńskich, które jednak, w odróżnieniu od standardowej przyjaźni, kończą się w łóżku. Osoby pozostające w FWB traktują jednak spotkania jak zabawę i sposób na spędzenie wolnego czasu – nie czują się zobligowani do rozwiązywania problemów partnera lub partnerki, nie muszą być wierni, słowem, nie mają wobec siebie żadnych zobowiązań. W dzisiejszym świecie część osób świadomie rezygnuje z klasycznego związku na rzecz m.in. tego typu bardziej otwartych rozwiązań. Tego typu "układy" akceptowane są przez coraz większą liczbę osób – w tej liczbie największe grono stanowią ci, którzy z jakiegoś powodu sparzyli się na wcześniejszych, bardziej zobowiązujących relacjach. Tego typu rozwiązania czuć się usatysfakcjonowanym z własnego życia towarzyskiego oraz seksualnego bez jednoczesnego martwienia się o wspólne wakacje, rachunki oraz to, u kogo rodziców spędzimy najbliższe święta.

Tabletka dzień po – garść przydatnych informacji

Zagrożenia płynące z fwb – jakie?

Podstawowym "zagrożeniem", które wprost wynika z FWB jest to, że któraś z osób uczestniczących w układzie się zakocha. Jest oczywiste, że forma i charakter "niezobowiązujących numerków" stanie się wówczas emocjonalnym obciążaniem i w żadnym razie nie będzie to już wystarczające. W filmie romantycznym takie sytuacje kończą się najczęściej tym, że zakochują się w sobie obie strony relacji – w życiu niestety nie zawsze jest aż tak kolorowo. Wobec powyższego, jeżeli jesteśmy ludźmi skłonnymi do zauroczeń, a partner bądź partnerka w relacji FWB podoba nam się nie tylko z wyglądu fizycznego, takie niezobowiązujące relacje nie są dla nas. Uświadomienie sobie tego w porę oszczędzi masę kłopotów oraz długotrwałych negatywnych skutków psychicznych, które towarzyszą wychodzeniu z nieszczęśliwej miłości. Pamiętajmy, że FWB to relacja dla osób, które chcą się zabawić, a uczucia odstawić na chwilę na bok. Jeżeli tak nie potrafimy, nie jest to nic złego – ale szukajmy wówczas ludzi pragnących zbudować coś poważniejszego.