Tabletka dzień po – garść przydatnych informacji

Zacznijmy od krótkiej informacji dotyczącej antykoncepcji. Antykoncepcja to nic innego jak kontrola narodzin lub płodności. Stosowanie różnych metod antykoncepcji zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę wtedy kiedy nie chcemy posiadać dziecka. Niektóre rodzaje antykoncepcji chronią również przed różnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ciekawostką jest fakt, że antykoncepcję stosowały już Egipcjanki, które w pochwie umieszczały liście akacji zmieszane z miodem. W czasach średniowiecznych popularnym sposobem antykoncepcji był stosunek przerywany, stosowano również korzeń lilii, później osłonki ze skóry jagnięcej. Natomiast pierwsza prezerwatywa powstała na początku lat XX, a pół wieku później powstały pierwsze tabletki antykoncepcyjne.
Antykoncepcja to różnego rodzaju metody, które mają na celu uniemożliwienie zapłodnienia czyli przedostania się plemnikom do komórki jajowej i tam się zagnieździć. Niektóre środki działają hamująco na owulację kobiety, ponieważ mają wpływ na gospodarkę hormonalną.
Metod antykoncepcji jest wiele, które są uzależnione od działania oraz jej skuteczności.

Wyróżniamy 2 rodzaje antykoncepcji:

1. Mechaniczna czyli taka, która bezpośrednio opiera się na zablokowaniu przedostania się nasienia do komórki jajowej i tu najpopularniejsze są prezerwatywy, które należy założyć na penisa. Oprócz prezerwatyw męski mamy również damskie, gąbki dopochwowe, gumowe krążki ze specjalnym środkiem plemnikobójczym czy kapturek naszyjkowy.
2. Hormonalna to taka która ma wpływ na gospodarkę hormonalną kobiety i zatrzymuje owulację (nie dopuszcza do uwolnienia jajeczka), a co za tym idzie nie dojdzie do zapłodnienia. Tu wyróżniamy tabletki antykoncepcyjne, krążki dopochwowe, plastry antykoncepcyjne, zastrzyki antykoncepcyjne, wkładki domaciczne. Tabletki są jednoskładnikowe, które zawierają progestagen lub dwuskładnikowe z estrogenem.
Niektóre kobiety stosują naturalne metody antykoncepcyjne np. objawowo – termiczna, która polega na obserwacji swojego ciała w tym mierzenie temperatury oraz sprawdzanie wyglądu śluzu szyjkowego.
Oprócz powyższych metod istnieje również antykoncepcja awaryjna, którą stosuje się zaraz po stosunku płciowym. W wielu krajach jest to temat bardzo kontrowersyjny, ponieważ uważano, że jest niebezpieczny dla młodych dziewcząt np. z powodu możliwości utraty płodności i niemożność zajścia w ciążę wtedy kiedy będą chciały. Obecnie większość kobiet wybiera świadome macierzyństwo dlatego decydują się na posiadanie dziecka w momencie kiedy są już na to gotowe.
Zebrałam pewne informacje na temat antykoncepcji awaryjnej jak i tabletki „dzień po”, które przedstawię poniżej.
Antykoncepcja awaryjna to tak zwana tabletka „dzień po”. To metoda ratunkowa, która może uchronić niejedną kobietę przez niechcianą ciążą. Wokół tego tematu powstało wiele mitów.

Jak działa tabletka „dzień po”?

Obecnie na rynku istnieją 2 rodzaje tego typu preparatów:
a). octan uliprystalu czyli syntetycznego modulatora receptora progesteronowego, którą zażywamy do 120 godzin od stosunku płciowego
b). lewonorgestrel czyli syntetyczny progestagen o działaniu przeciwestrogennym, którą zażywamy do 72 godzin od stosunku płciowego.

Wszyscy wiemy w jaki sposób dochodzi do zapłodnienia – zarodek powstaje na skutek połączenia plemnika z komórką jajową. Działanie powyższych preparatów polega na zahamowaniu lub opóźnieniu owulacji, dzięki temu nie dochodzi do uwolnienia jajeczka i nie dochodzi do zapłodnienia. I nie są to leki wczesnoporonne, ponieważ nie zaburzają procesu zagnieżdżania zarodka w endometrium, jak również nie działają negatywnie na jego rozwój nawet jeśli dojdzie do zapłodnienia po mimo przyjęcia tabletki „dzień po”. Zasadnicza różnica między tabletką „dzień po” a tabletkami wczesnoporonnymi jest taka, że te drugie stosuje się w celu usunięcia już zagnieżdżonego zarodka. Pamiętajmy, że antykoncepcja awaryjna ma na celu blokowanie lub opóźnienie owulacji, dlatego ważna jest szybka reakcja na przyjęcie jednego z powyższych preparatów najlepiej do 12 godzin od stosunku płciowego. W badaniach naukowych wykazano, że lewonorgestrel ma największą skuteczność działania, ale w momencie kiedy zostanie podany przed dniem owulacji, natomiast podanie preparatu po 72 godzinach jego skuteczność spada tylko do 16%. Skuteczność tego preparatu kiedy zażyjemy go w dniu owulacji wynosi tylko 49%. W takich sytuacjach tabletki „dzień po” nie działają. Tabletkę „dzień po” można stosować w każdym dniu cyklu miesiączkowego, można ją przyjąć o każdej porze dnia, ale będzie nieskuteczna jeśli zostanie zażyta w momencie kiedy proces zagnieżdżenia zarodka się już rozpoczął. Tabletki są bezpieczne i trudno mówić o skutkach ubocznych ponieważ tego typu tabelkę zażywamy tylko raz a nie w sposób ciągły. Aby mieć pewność, ze nasza antykoncepcja awaryjna zadziała należy wykonać test ciążowy. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po zastosowaniu tabletki „dzień po” wynosi zaledwie 2%. Niektóre kobiety po zażyciu tabletki „dzień po” miewają zaburzenia cyklu menstruacyjnego, dość częstym skutkiem ubocznym jest opóźnienie miesiączki, ponieważ organizm kobiety musi mieć czas, żeby wydalić wszystkie składniki leku.

Poniżej przedstawię w jaki sposób możemy zakupić dokonać zakupu tabletki „dzień po”.

Tabletka „dzień po” – tylko na receptę.

W roku 2014 Komisja Europejska dopuściła do sprzedaży tego typu antykoncepcji awaryjnej, w związku z tym w większości krajów jest ona ogólnodostępna. Od 2015 roku również w naszym kraju można ją było zakupić bez recepty do czasu kiedy w roku 2017 posłowie głosowali za nowelizacją ustawy. Wynikiem tego głosowania było przywrócenie konieczności posiadania recepty, żeby móc kupić ten preparat. Obecnie w Polsce tabletki „dzień po” wydawane są tylko na receptę wystawioną przez lekarza. Nie musi to być koniecznie ginekolog,. Możemy skorzystać z usług poradni online, gdzie otrzymamy e-receptę. Przy korzystaniu z powyższej opcji, musimy wypełnić ankietę i wykupić konsultacje z lekarzem. Wypełniamy również formularz na temat naszego stanu zdrowia, przebytych lub przewlekłych chorób i przyjmowaniu leków. Lekarz przeprowadza konsultację i decyduje o wypisaniu e-recepty. Taka receptę otrzymujemy na naszego maila oraz SMS-em na podany przez nas numer telefonu. Jedyne co pozostaje to udanie się do apteki i zrealizowanie zakupu. Koszt takiej tabletki waha się od 30 zł do 120 zł. W Polsce temat tabletki „dzień po” jest tematem mocno kontrowersyjnym, ponieważ środowiska katolickie próbują przekonać kobiety, że jest to forma aborcji. Spór ten dotyczy pytania: „Kiedy zaczyna się ciąża?” Organizacja Zdrowia przekonuje, że ciąża zaczyna się w momencie gdy zapłodnione jajeczko zagnieździ się w macicy, natomiast środowiska katolickie twierdzą, że ciąża zaczyna się w momencie zapłodnienia i właśnie antykoncepcja awaryjna działa w sposób nieumożliwiający zapłodnienie a tym samym zagnieżdżenie się zarodka. Lekarze zaangażowali się w walkę o prawa kobiet do zakupu tabletek bez recepty. Została podjęta inicjatywa, w której lekarze ginekolodzy wystawiali recepty za darmo lub za symboliczną złotówkę. Polkom pomagają również organizacje zagraniczne, które wystawiają recepty za darmo. Zainteresowane kobiety po wypełnieniu odpowiedniego formularza otrzymują taką receptę na maila, niestety problem jest z realizacją zakupu, gdyż skan nie spełnia wymogów zawartych w przepisach.

Czym jest relacja friends with benefits?

Na zakończenie przedstawię ciekawostki na temat antykoncepcji:

a). Pierwsza tabletka antykoncepcyjna pojawiła się 60 lat temu w USA. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszej metody zapobiegającej zajście w niechcianą ciążę.
b). Po latach prac naukowych tabletki antykoncepcyjne to nie tylko zapobieganie ciąż, ale również pomoc kobietom w zredukowaniu bolesnych miesiączek.
c). Pewnie nie wszyscy wiedzą, że owoc grejpfruta ma wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych a tym samych na ich skuteczność. Sok z tego owocu spowalnia metabolizm estrogenów i wypicie szklanki może doprowadzić do obniżenia skuteczności tabletki.
d). Podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych nie należy pić pewnych ziół np. dziurawca.
e). Antykoncepcja hormonalna może zostać zastosowana przy leczeniu trądziku.

Myślę, że powyższy tekst zainteresował Was, a dość kontrowersyjny temat dotyczący tabletki „dzień po” nie jest już obcy.

One thought on “Tabletka dzień po – garść przydatnych informacji

Dodaj komentarz