Identifikacja objawów niedoczynności tarczycy – Jak zdiagnozować chorobę tarczycy?

Stan znany jako niedoczynność tarczycy jest spowodowany niewystarczającą produkcją hormonów przez gruczoł tarczowy. Hipotyreoza, wynikająca z braku hormonów tarczycy, powoduje zmniejszenie przemiany materii, co prowadzi do tendencji do przybierania na wadze. Czuje się stałą senność, skórę staje się blada i wilgotna, a włosy mogą zacząć wypadać. Diagnozę stawia się na podstawie testów sprawdzających poziom hormonów w organizmie.

Niedoczynność tarczycy jest jedną z najczęściej występujących endokrynopatii, czyli chorób dotykających układ hormonalny. Pojęcie to odnosi się do nasilenia objawów związanych z niedoborem hormonów produkowanych przez gruczoł tarczowy, w tym przede wszystkim tyroksyny. Brak tego hormonu prowadzi do różnych dolegliwości, takich jak spowolnienie przemiany materii, osłabienie oraz gorszy metabolizm. Cały organizm działa wolniej i wszystkie procesy są spowolnione.

Hormony wydzielane przez tarczycę to tyroksyna (T4) i trijodotyronina (T3). Ich sekrecja jest kontrolowana przez przysadkę mózgową poprzez produkcję hormonu tyreotropowego (TSH). Każde zaburzenie w funkcjonowaniu przysadki lub gruczołu tarczowego może skutkować pojawieniem się symptomów niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy objawia się jako rezultat niedoboru hormonów wydzielanych przez ten organ, co prowadzi do wielu symptomów związanych z ogólnym spowolnieniem większości procesów zachodzących w organizmie. Choroba ta występuje pięciokrotnie częściej u kobiet, a ryzyko jej rozwoju rośnie z wiekiem. Objawy niedoczynności tarczycy mogą być bardzo subtelne i długo pozostają niezauważone. Przybieranie na wadze, ciągłe zmęczenie, senność, problemy z koncentracją oraz obniżenie nastroju to tylko niektóre z nich.

U kobiet niedoczynność tarczycy może prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego, niepłodności i problemów z utrzymaniem ciąży. U mężczyzn może powodować osłabienie libido, a nawet problemy z erekcją. Nieleczone objawy mogą nasilać się, a w ostatecznym stadium może dojść do rozwoju śpiączki hipometabolicznej.

U dzieci niedoczynność tarczycy, choć znacznie rzadziej diagnozowana niż u dorosłych, może mieć szczególnie niekorzystne skutki. Hormony tarczycy są odpowiedzialne za wzrost i dojrzewanie oraz mają istotny wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka.