Jakie tajemnice kryje popularny napój – gorąca czekolada?

Zimne wieczory i chłodne dni często kojarzą nam się z gorącą czekoladą – smacznym, rozgrzewającym napojem. Ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, skąd wzięła się tradycja picia tego pysznego napoju? Czy znasz historię i dobroczynne właściwości gorącej czekolady?

Historia gorącej czekolady jest długa i fascynująca, rozpoczynając się wiele wieków temu, a dokładnie w 500 roku p.n.e. w Meksyku. Właśnie tam Majowie przygotowywali swój napój czekoladowy, mieszając mielone ziarna kakao z wodą, mąką kukurydzianą oraz papryczką chili. Pierwotnie ta czekolada była spożywana na zimno.

Przełom nastąpił na początku XVI wieku, kiedy to odkrywca Cortez przetransportował ziarna kakaowca do Europy, wprowadzając tym samym na Stary Kontynent proces produkcji napojów czekoladowych. Choć początkowo były one podobne do majskiego napoju – gorzkie i podawane na zimno, szybko zdobyły uznanie na dworze hiszpańskiego króla Karola V. Tam zaczęto podawać czekoladę na gorąco, z dodatkiem słodzików i bez chili. Ponad sto lat później gorąca czekolada stała się popularna również w Londynie, mimo iż była dość droga. Wkrótce Anglikom przypadło do gustu dodawanie do niej mleka, a napój ten zaczął być serwowany jako dodatek do posiłku.

Ciekawostką jest fakt, że aż do XIX wieku gorąca czekolada pełniła również funkcję leczniczą, pomagając w walce z chorobami żołądka i wątroby. Dzisiaj jest ona znana i ceniona na całym świecie, a rozwój kulinariów zaowocował powstaniem wielu jej odmian.

Choć gorąca czekolada jest przede wszystkim smaczna, ma także wiele korzyści zdrowotnych. Dowiedzmy się więcej o nich. Głównym składnikiem tego napoju jest kakao, które jest niezwykle dobroczynne dla naszego organizmu.

Jednym z plusów regularnego spożywania gorącej czekolady jest wpływ na zdrowie serca. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że mleko zawarte w gorącym kakao może działać ochronnie przed udarem, a sama czekolada zawiera więcej przeciwutleniaczy korzystnych dla serca niż zielona herbata. Chociaż może ci się to wydawać niewiarygodne, gorąca czekolada jest też skuteczna w walce z kaszlem dzięki zawartej w niej teobrominie.

Innym nieoczywistym benefitem spożywania gorącej czekolady jest jej zdolność do zapobiegania cukrzycy. Badanie przeprowadzone we Włoszech pokazało, że czekolada może stymulować aktywność insuliny, co ogranicza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Może ci się wydawać to zaskakujące, ale gorąca czekolada może również pomóc w odchudzaniu. Spowalnia proces trawienia, co sprawia, że dłużej czujemy się syci i rzadziej mamy potrzebę podjadać.