niesmialosc

Jako pokonać nieśmiałość

Niektórzy ludzie są nieśmiali, niektórzy nie są. Niektóre osoby rodzą się nieśmiałe, podczas gdy inne są nieśmiałe z powodu sytuacji, jakie miały miejsce w ich życiu, oparte na zastraszaniu lub utracie poczucia własnej wartości.

Prawda jest taka, iż 40-60 procent dorosłych twierdzi, że należą do osób nieśmiałych. I wcale nie jest powiedziane, że to coś złego. W różnych kulturach bycie nieśmiałym jest postrzegane jako pełne szacunku, uprzejme i troskliwe.

Bycie nieśmiałym i cierpienie z powodu lęku społecznego może czasami być największą przeszkodą, jeśli chodzi o nawiązywanie nowych przyjaźni, poznawanie nowych ludzi, przegapienie nowych możliwości, a nawet pełne wyrażanie tego, kim jesteśmy.

Niepokój społeczny i nieśmiałość mogą być naprawdę trudne do pokonania. Jest wiele osób, które nie czują, że mogą być sobą lub czują się zrelaksowane tylko w bardzo małej grupie bliskich przyjaciół. Dlatego, jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak pokonać nieśmiałość, spójrzcie poniżej.

Wytrwałość

Nieśmiałość czasami pojawia się z powodu strachu przed odrzuceniem. Odrzucenie to coś, z czym wszyscy musieliśmy się zmierzyć w pewnym momencie naszego życia. Niezależnie od tego, czy jest to odrzucenie w miłości, pracy czy między przyjaciółmi, nie pozwólmy, aby powstrzymywał nas strach. I jeśli na początku nam się nie uda, podnieśmy się i spróbujmy ponownie.

Małe wyzwania

Pokonywanie nieśmiałości polega na wyjściu ze swojej strefy komfortu. A dla osób nieśmiałych już samo odbieranie telefonu w pracy lub pukanie do sąsiada po kilka jajek wydaje się najbardziej zniechęcającą rzeczą na świecie. Jednak po jakimś czasie, jeśli będziemy to ćwiczyć, nie będzie nam już to przeszkadzać.

Nie unikajmy towarzyskich sytuacji, weźmy głęboki oddech i za każdym razem rzucajmy sobie małe wyzwania. Będziemy naprawdę zaskoczeni, gdy zobaczymy, do czego jesteśmy zdolni i jak szybko stało się to dla nas łatwiejsze.

Niektórzy są nieśmiali z natury

Niektórzy ludzie są po prostu bardziej nieśmiali niż inni i to jest w porządku. Pamiętajmy, że świat nie działałby zarówno bez ludzi głośnych, jak i nieśmiałych. Ponadto, wiele z najsłynniejszych osobistości w historii znanych było jako nieśmiałych z natury.

Dbanie o swój talent

Jeśli jesteśmy dobrzy w czymś takim jak gotowanie, bieganie, muzyka czy makijaż – pielęgnujmy tę zdolność i umiejętność. I być może nie jest to nawet coś przełomowego i cudownego. Jednakże, jeśli skierujemy tę nerwową energię w stronę tego talentu, poczujemy się o wiele lepiej, kiedy ujrzymy wyraźną poprawę.

Może to również działać jako świetny punkt do rozmowy – jeśli zabraknie nam tematów do dyskusji i sprawy zaczną stawać się niezręczne. Wszyscy znamy to uczucie!

Rozmowy z osobami o podobnych doświadczeniach

Może nam się wydawać, że nie jesteśmy najlepsi w rozmowach. Jednak, czy zauważyliśmy kiedyś, że łatwiej jest rozmawiać z innymi osobami, gdy mają podobne doświadczenia? Rozmowa z kimś w szkole, miejscu pracy, czy drużynie sportowej może być znacznie łatwiejsza niż z osobą przypadkową.

Z tego względu powinniśmy się stawiać w sytuacjach, gdzie znajdziemy takie osoby, aby z nimi porozmawiać o rzeczach, które oboje kochamy. Im częściej będziemy tak robić, tym łatwiej nam to pójdzie.

Otaczanie się ludźmi

Oczywiście na pozór może się to wydawać nieco absurdalne. Aczkolwiek prawda jest taka, że  samo przebywanie wśród ludzi pomoże nam powoli budować pewność siebie, gdy się już do tego przyzwyczaimy.

Jeżeli będziemy wchodzić w interakcje, zabierać głos w dyskusjach i uczyć się relaksowania w towarzystwie innych osób, wkrótce przekonamy się, że darzymy się znacznie większym zaufaniem i nie czujemy już takiej nieśmiałości przed światem.