sporty

Najbardziej ekstremalne sporty na tej planecie

Sporty ekstremalne wymagają sprawności fizycznej i psychicznej, a także dobrego treningu. Ponadto, istnieje kilka wysokich form ryzyka i niebezpieczeństw związanych z takimi dyscyplinami sportu. Jednak faktem jest również to, że takim aktywnościom towarzyszą też elementy rozrywki, szaleństwa, przygody, dreszczyku emocji, zabawy i podniecenia.

Oto 5 najlepszych sportów ekstremalnych na świecie:

Surfing wulkaniczny

W tym sporcie używa się cienkiej metalowej deski, na której stajemy i siadamy podczas zjeżdżania po zboczu wulkanu. Cerro Negro w zachodniej Nikaragui to jeden z najpopularniejszych stoków służących do tego celu. Surfing wulkaniczny to ekstremalny sport, który wiąże się z zagrażającym życiu ryzykiem, z powodu którego można się mocno zranić na ostrym stoku albo spaść z deski. Warto mieć to na uwadze, jeśli zamierzamy zdecydować się na taką atrakcję.

Freediving (nurkowanie bez sprzętu)

Freediving to jeden ze sportów ekstremalnych, który polega na wstrzymywaniu oddechu przez poszukiwacza przygód podczas nurkowania. Tacy nurkowie mogą bez większego problemu wstrzymać oddech na 10 minut. Aczkolwiek, należy zaznaczyć, że taka rozrywka wiąże się z ryzykiem uszkodzenia organów wewnętrznych i rozregulowanym ciśnieniem naszego organizmu.

Spacer po linie

Spacer po linie to definitywnie jeden z najbardziej niebezpiecznych sportów na świecie. Ta ryzykowna dyscyplina osiąga szczególnie ekstremalny poziom, gdy zakotwiczymy linę między dwoma klifami, z których – jeśli popełnimy niewielki błąd – droga w dół jest bardzo długa. Mało tego, sport ten staje się jeszcze niebezpieczniejszy, gdy decydujemy się na rezygnację ze środków ostrożności. Aczkolwiek trzeba przyznać, że spacer po linie bez asekuracji generuje dawki adrenaliny nawet wśród publiczności.

Wingsuiting

Ten sport to rodzaj skoków spadochronowych. Wingsuit to specjalny rodzaj kombinezonu, który osoba wkłada na siebie przed lotem. Dzięki kombinezonowi możemy osiągnąć prędkość lotu nawet do 150 km/h! Wingsuit zwiększa powierzchnię ciała, dzięki czemu łatwiej unosimy się wysoko w powietrze. Jest to bardzo ryzykowne, jeśli spadochron nie otworzy się prawidłowo albo, jeśli podczas lotu uderzymy w jakiś obiekt, na przykład w skałę lub budynek. Osoby korzystające z wingsuitów najczęściej wyskakują w nich z samolotów albo zeskakują ze stromych klifów.

Kolarstwo górskie

Zazwyczaj do kolarstwa górskiego używa się specjalnie zaprojektowanych rowerów górskich. Są tak wytrzymałe, że rowerzysta może jeździć bezpiecznie nawet po trudnym terenie. Umiejętności jak samodzielność, balansowanie z napędem oraz siła fizyczna i psychiczna są podstawowym wymogiem takiego sportu ekstremalnego. Trasy zazwyczaj są bardzo kręte i zdradliwe – w wielu miejscach zwężone do takiego stopnia, że kolarz musi wykazać się dużą precyzją.

Sporty ekstremalne to gratka dla wszystkich amatorów mocnych wrażeń, miłośników nietypowej zabawy i poszukiwaczy przygód. Dyscypliny ekstremalne mogą wydawać się bardzo interesujące i kuszące, ale trzeba się również liczyć z wysokim ryzykiem, które może doprowadzić do kalectwa lub śmierci. I kluczowy jest trening, który obejmuje ćwiczenia na sprawność fizyczną. Ponadto, trening psychiczny ma takie samo znaczenie jak trening fizyczny. A jeżeli od jakiegoś czasu nie korzystałeś z ćwiczeń, zobacz, jak wrócić do treningu po długiej przerwie.