Metoda treningu Tabata – jakie przynosi efekty i jaki wpływ ma na utratę wagi

Jeśli poszukujesz rodzaju ćwiczeń, które zapewnią ci szybko widoczne efekty i nie boisz się podejmować intensywnego wysiłku fizycznego, trening tabata może być idealnym rozwiązaniem dla ciebie. Ten specyficzny typ aktywności fizycznej zwiększa wytrzymałość tlenową i beztlenową w dość krótkim czasie. Warto podkreślić, że intensywne ćwiczenia tego rodzaju przyczyniają się do spalania tłuszczu, co przekłada się na poprawę ogólnego wyglądu sylwetki. Ale czym precyzyjnie jest trening Tabata?

Pomysłodawcą metody treningu tabata, która ma na celu zwiększenie wydolności tlenowej i beztlenowej organizmu, jest naukowiec pochodzący z Japonii – doktor Izumi Tabata. Przeprowadził on sześciotygodniowe badania, w których uczestniczyły dwie grupy sportowców. Pierwsza grupa trenowała na ergometrze przez godzinę, utrzymując umiarkowane tempo, podczas gdy druga grupa stosowała interwałowy trening o dużej intensywności. Sportowcy w ramach tego treningu intensywnie ćwiczyli przez 20 sekund, a następnie odpoczywali przez 10 sekund. Proces ten powtarzano od siedmiu do ośmiu razy. Wyniki badań pokazały, że interwałowy trening o dużej intensywności poprawił wydolność tlenową i beztlenową o około 28% w porównaniu do grupy trenującej na ergometrze.

Współpracę z doktorem Izumi Tabatą podjęli sportowcy z japońskiej reprezentacji olimpijskiej. W 1996 roku zaczęli oni stosować metodę treningową opracowaną przez naukowców z Narodowego Instytutu Sportu i Zdrowia w Tokio, której inicjatorem był doktor Tabata. Metoda ta stała się znana jako protokół Tabaty i była szeroko stosowana przez japońską drużynę narodową specjalizującą się w łyżwiarstwie szybkim.