depresja-walka

Skuteczne ćwiczenie na walkę z depresją

Być może słyszeliście już wcześniej, jak ćwiczenia mogą poprawić nastrój. Jednakże przełomowe badania niedawno ujawniły, że istnieje bardzo potężny rodzaj ćwiczeń, który może zażegnać naszą depresję, a przynajmniej powstrzymać ją przed opanowaniem naszego życia!

Ćwiczenie to nie zajmuje dużo czasu i można je śmiało wykonywać w domowym zaciszu. Dlatego niezależnie od tego, czy jesteśmy młodzi, starzy, sprawni, czy pozbawieni dobrej kondycji, ta metoda jest udowodnionym sposobem na poprawę i utrzymanie zdrowia psychicznego.

Ćwiczenie do walki z depresją, którego musimy spróbować

Jak wiadomo, wraz z upływem lat nasz organizm zaczyna wykazywać coraz więcej awarii. Coraz trudniej jest mu przekształcać jedzenie w energię, a także trudniej utrzymać mięśnie i właściwe funkcje mózgowe. Oznacza to, że dla seniorów zanik mięśni jest szczególnie problematyczny.

Wcześniejsze badania wykazały, że mięśnie szkieletowe poprawiają zdolność organizmu do wytwarzania serotoniny (czyli hormonu „dobrego samopoczucia”). A z racji tego, że nasze mięśnie szkieletowe kurczą się z czasem, naraża to seniorów na większe ryzyko depresji.

Z tego względu naukowcy z Wydziału Kinezjologii McMaster byli zszokowani, gdy odkryli, jak łatwo można zwiększyć produkcję serotoniny w organizmie – niezależnie od wieku.

Naukowcy przeprowadzili 12-tygodniowe badanie, w którym brali udział mężczyźni powyżej 65 roku życia. Pacjenci wykonywali ćwiczenia na rowerze stacjonarnym raz w tygodniu oraz oporowy trening siłowy co dwa tygodnie.

W rezultacie mięśnie szkieletowe uległy zwiększeniu, a depresja znacznie spadła. A wszystko to dzięki spędzaniu tylko pół godziny na rowerze raz w tygodniu i wykonywaniu ćwiczeń oporowych, takich jak joga.

I chyba nie ma tutaj żadnej prostszej metody, która zapewniałaby tak wspaniałe korzyści. Dzięki tym ćwiczeniom nie tylko zmniejszymy ryzyko depresji, ale także zmniejszymy ryzyko stanów sercowo-naczyniowych (tj. zawały serca, udary…), cukrzycy typu 2, Alzheimera i innych.