Żaby to śmieszne i urocze stworzonka, których życie i zdolności potrafią zainteresować niejednego miłośnika królestwa zwierząt. W związku z tym przygotowaliśmy listę najciekawszych żabich cech, o których wiele osób nie ma zielonego pojęcia.
Żabia charakterystyka
Istnieją dowody na to, że żaby wędrują po Ziemi od ponad 200 milionów lat. Na całym świecie żyje ponad 6000 gatunków żab, a naukowcy wciąż znajdują nowe gatunki. I chociaż długość życia żab na wolności jest nieznana, wiadomo, że w niewoli żyją one ponad 20 lat.
Największa żaba na świecie to żaba goliat z Afryki Zachodniej, która może ważyć nawet ponad 3 kg. Z kolei jedną z najmniejszych jest kubańska rzekotka drzewna o maksymalnej długości ok. 1 cm.
Fizjologia żaby
- Żaby mają doskonałe widzenie w nocy i są bardzo wrażliwe na ruch. Wyłupiaste oczy u większości żab pozwalają im widzieć z przodu, z boków i częściowo z tyłu.
- Żaby były pierwszymi zwierzętami lądowymi ze strunami głosowymi. Samce żab mają woreczki głosowe, które wypełniają się powietrzem. Te baloniki rezonują jak megafon, a niektóre dźwięki można usłyszeć z odległości kilometra.
- Wiele żab skacze za pomocą długich nóg, które pozwalają im skakać na ponad 20-krotność długości ciała.
- Wiele jadowitych żab, takich jak złota żaba trująca i farbująca żaba trująca, jest odważnie ubarwionych, aby ostrzegać drapieżniki przed niebezpieczną, toksyczną skórą.
- Jak wszystkie płazy, żaby są zimnokrwiste, co oznacza, że temperatura ich ciała zmienia się wraz z temperaturą otoczenia. Gdy temperatura spada, niektóre żaby kopią nory pod ziemią lub w błocie na dnie stawów. W tych norach hibernują aż do wiosny – są całkowicie nieruchome i prawie nie oddychają.
- Żaba leśna, na północ od koła podbiegunowego, może żyć tygodniami, gdy 65% jej ciała jest zamrożone. Ta żaba wykorzystuje glukozę we krwi jako rodzaj środka przeciw zamarzaniu, który koncentruje się w najważniejszych narządach, chroniąc je przed uszkodzeniem, podczas gdy reszta ciała zamarza w stanie stałym.
- Australijska żaba utrzymująca wodę to mieszkaniec pustyni, który może czekać nawet siedem lat na deszcz. Zakopuje się pod ziemią i otacza się przezroczystym kokonem z własnej zrzuconej skóry.
- Żaby to stworzenia słodkowodne, chociaż niektóre, takie jak żaba lampart z Florydy, mogą żyć w słonawych lub prawie całkowicie słonych wodach.
Żabie gody
- Prawie wszystkie żaby zapładniają jaja poza ciałem samicy. Samiec trzyma samicę w godowym uścisku zwanym amplexus. Zapładnia jaja, kiedy samica je składa. Amplexus może trwać godziny lub dni. Jedna para ropuch andyjskich pozostawała w amplexusie przez cztery miesiące.
- Żaba torbacz trzyma jajka w torbie jak kangur. Kiedy z jaj wylęgają się kijanki, palcami stóp otwiera woreczek i wlewa je do wody.
- Pipa pipa, ropucha surinamska z Ameryki Południowej, nosi swoje młode w skórze pleców. Po kryciu jaja stopniowo zatapiają się w grzbiecie samicy, a na jajach tworzy się poduszka ze skóry. Rozwijające się młode żaby są widoczne w kieszeniach przez kilka dni przed wykluciem. Wyłaniają się przez kilka dni, najpierw wypychając głowę i przednie nogi, a potem walczą o wolność.
- Żaba żołądkowa z Australii połyka zapłodnione jaja. Kijanki pozostają w jej żołądku do ośmiu tygodni, aż w końcu wyskakują z jej ust jako małe żabki. W okresie wysiadywania wydzieliny żołądkowe ustają — w przeciwnym razie żaba trawiłaby własne potomstwo.
Powyższe wzmianki to jedne z najbardziej interesujących i unikalnych cech różnych żab na naszej planecie. A biorąc pod uwagę fakt, że na świecie jest ponad 6000 gatunków tych podskakujących „rechotaczy”, żabie królestwo przejawia znacznie więcej nietypowych zdolności i zachowań.