Obwisłe ramiona, zwane również pelikanami, są rzecz jasna niełatwym do rozwiązania problemem, mimo że występują one niezwykle powszechnie u osób starszych. Temat ten rzadko bywa poruszany, a zwłaszcza dlatego, że skuteczne metody radzenia sobie z tym problemem są trudne do zastosowania. Dodatkowo, ubiór starannie dobrany do sylwetki może skutecznie ukryć ten mankament. Niemniej jednak, dla wielu osób jest to źródło kompleksów i dyskomfortu, z którym powinniśmy podjąć walkę. Jak zatem pozbyć się tego problemu? Kluczem jest zrozumienie przyczyn jego powstania i efektywne wykorzystanie odpowiednich zabiegów oraz ćwiczeń.
Można by przypuszczać, że obwisłe ramiona są problemem dotykającym głównie osoby starsze (kobiety w większym stopniu niż mężczyźni). W pewnym sensie jest to prawda, jednak obwisła skóra na ramionach może pojawić się także u osób młodszych. Jaka jest geneza tego problemu?
Głównymi czynnikami prowadzącymi do powstania tzw. pelikanów są naturalne procesy starzenia się organizmu. W wyniku tych procesów obserwuje się redukcję liczby włókien kolagenowych i elastyny, co skutkuje utratą elastyczności skóry. U osób młodszych obwisłe ramiona mogą być wynikiem braku aktywności fizycznej, która prowadzi do gromadzenia tkanki tłuszczowej w obszarze ramion. Jest to szczególnie widoczne u osób z nadmierną masą ciała czy otyłością, a efekty stają się jeszcze bardziej zauważalne, jeśli nagle schudniemy dużo kilogramów.
Na rozwój „pelikanów” wpływa również nieodpowiednia dieta, niewystarczające nawodnienie organizmu oraz zaburzenia hormonalne, niezależnie od wieku osoby.
Kobiety mają tendencję do częstszego zmagania się z problemem obwisłych ramion ze względu na specyfikę budowy ich ciała. Ramiona mężczyzn są pokryte większą ilością tkanki mięśniowej i powięzi, co sprawia, że nawet pomimo podeszłego wieku, są one silniejsze i wolniej ulegają degradacji.