Odkrywamy tajemnice kociego wzroku – 5 ciekawostek o oczach naszych futrzanych przyjaciół

W świecie zwierząt koty zasługują na szczególną uwagę za swoje niezwykłe zdolności sensoryczne. Są w stanie odnaleźć swoją ulubioną zabawkę nasyconą aromatem kocimiętki z odległości 20 kroków, a otwieranie kuchennego szafki z ich ulubionym pokarmem usłyszą nawet będąc na dworze. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest z ich wzrokiem? Czy istotnie widzą lepiej niż my, ludzie? Pozwólcie, że odkryję przed Wami pięć fascynujących faktów na temat kociego wzroku.

Zacznijmy od tego, że koty doskonale radzą sobie z widzeniem w nocy. Mimo iż, podobnie jak my, bez jakiegokolwiek źródła światła nie są w stanie zobaczyć niczego, to jednak przy słabym oświetleniu, takim jak podczas księżycowej nocy, widzą znacznie lepiej niż człowiek. To możliwe dzięki większej ilości receptorów światłoczułych zwanych pręcikami. Dzięki nim koty widzą w ciemnościach 6-8 razy lepiej od nas. Co więcej, ich źrenice rozszerzają się szerzej, co pozwala na wpuszczenie większej ilości światła do oka.

W temacie kolorów, koty niestety nie są w stanie zobaczyć czerwieni i zieleni. Podczas gdy ludzkie oczy mają trzy typy receptorów barwnych – czopki, które pozwalają na widzenie całej gamy barw tęczy, oczy kota mają mniej czopków i tylko dwa rodzaje. W efekcie koty widzą czerwień i zielony jako odcienie szarości, choć za to lepiej postrzegają odcienie niebieskiego i żółtego. Jednakże, w praktyce podczas obserwacji otoczenia bardziej polegają na jasności niż na barwie.

Koty to także perfekcyjni myśliwi, a jednym z kluczy do tego sukcesu jest ich wyjątkowa wrażliwość oczu na ruch. Są zdolne do wykrywania obiektów poruszających się z prędkością do czterech milimetrów na sekundę, co pozwala im łatwo namierzyć i atakować szybko poruszające się zabawki.

Pomimo tych wszystkich zalet, koty mają swoje słabości. Brakuje im odpowiednich mięśni do zmiany kształtu oka, przez co mają problem z koncentracją na bliskich obiektach. Jeśli umieścimy zabawkę tuż pod ich nosem, nie będą w stanie jej dobrze zobaczyć. Zamiast oczu do jej wykrycia użyją swoich wrażliwych wąsów. Koty również nie widzą dobrze na dalekie odległości, a ich ostrość wzroku jest najostrzejsza dla obiektów znajdujących się nie dalej niż 6 metrów.

Na koniec warto wspomnieć, że koty mają doskonałe widzenie peryferyjne. Ich pole widzenia jest szersze niż ludzkie – koty widzą pod kątem 200 stopni w porównaniu do naszych 180 stopni. To pozwala im dostrzegać potencjalne zagrożenia lub obiekty zainteresowania zbliżające się z boku.