zapach

Jak ludzie budują relacje oparte na zapachach

Niewiele osób o tym wie, ale ludzie nieustannie wąchają się nawzajem. Faktem jest, że każdy z nas ma przyjemny albo nieprzyjemny zapach. I podobnie jak w przypadku innych ssaków lądowych, ten unikalny aromat może mieć znaczenie dla innych ludzi.

Niektóre z tych zapachów są oczywiste: na przykład, odór bijący od kogoś, kto nie kąpał się od miesiąca albo wyraźny zapach wydobywający się z pieluchy naszego maluszka.

Co sugerują badania

Naukowcy, którzy badali ludzki węch lub zmysł węchu, zastanawiali się, czy cząsteczki uwalniane z ludzkiej skóry podświadomie osadzają się w nosach i mózgach pobliskich osób.

Na to, z kim ludzie się zaprzyjaźniają, wpływa wiele czynników, w tym także to, jak, gdzie i kiedy się spotykają. Jednak naukowcy sugerują, że jedną z rzeczy, na które ludzie najbardziej zwracają uwagę, jest zapach.

W niedawnym badaniu obserwowano pary przyjaciół, których więzi rozwinęły się błyskawicznie. I odkryto, że każda z tych osób wykazywała wyraźny zapach ciała. W rzeczywistości jedna z par wyniosła tę przyjaźń nawet o poziom wyżej.

Naukowcy doszli do wniosku, że przyjaciół i nieznajomych łączy więcej niż tylko wiek i hobby. W grę wchodzi również genetyka, aktywność mózgu i wzorce wyglądu.

Nauka o zapachu

Węch to odczucie zapachu spowodowane wykryciem substancji zapachowych w aerozolu, jaki znajduje się w środowisku. Węch, podobnie jak wzrok, smak, słuch i dotyk, to wyjątkowy zmysł. Ludzie mogą wykrywać zapachy za pomocą składników układu węchowego.

Prawda jest taka, że komunikacja węchowa występuje u wszystkich zwierząt. Natomiast ostatnie badania wykazały, że ludzie również posiadają tę cechę komunikacji. Ten rodzaj komunikacji pojawia się podświadomie i często wpływa na pociąg do drugiej osoby.

Badacze węchu z izraelskiego Instytutu Nauki Weizmanna byli ciekawi, czy pewne przyjaźnie – takie, które tworzą się niemal natychmiast – mają komponent węchowy.

Z tego względu zwerbowano 20 par „natychmiastowych przyjaciół”, z których obie osoby przedstawiały taki rodzaj przyjaźni. Następnie osoby te przeszły na dietę powszechnie stosowaną w badaniach nad zapachem ludzkiego ciała. Przez kilka dni nie wolno im było jeść pokarmów wpływających na zapach ciała, takich jak cebula i czosnek.

Ponadto, poproszono ich też o niekorzystanie z płynu po goleniu i dezodorantu. Uczestnicy badania musieli myć się dostarczonym przez laboratorium bezwonnym mydłem i nosić dostarczoną przez laboratorium koszulkę, w której również spali. Chodziło o to, aby koszulka nabrała ich zapachu, zanim przekazali ją naukowcom do oceny. Badacze chcieli sprawdzić, czy zapachy par przyjaciół były podobne bardziej do siebie nawzajem niż do zapachów obcych osób.

Może to sugerować, że zapach był jedną z pierwszych rzeczy, jakie wzięły pod uwagę te pary przyjaciół na początku ich związku.

I chociaż istnieje wiele powodów, dla których przyjaciele mogą pachnieć podobnie, trudno jest przewidzieć, czy wszystko zaczęło się od zapachu, czy fundamentu związku.

Ażeby zbadać tę zagwozdkę, naukowcy zaprosili 132 nieznajomych do wzięcia udziału w tym samym badaniu i połączyli ich w pary. Podczas badania uczestnicy wypełniali kwestionariusze, aby naukowcy mogli sprawdzić, czy badani czują więź z dobranymi partnerami.

Co zaskakujące, podobieństwo ich zapachów wykazało, że pary wykazywały pozytywne relacje w 71% przypadków. Odkrycie to sugeruje, że wąchanie podobnych zapachów wywołuje przyjemne odczucia. Może to być jedna z rzeczy, która pozwala nawiązywać świetne przyjaźnie, zaraz obok takich czynników jak; gdzie dorastali i czy mają podobne zainteresowania.